Reklama

Do Stronia Śląskiego wracają koleje! Póki co… autobusem

Redaktorzy
19/08/2022 13:56

Od 2004 roku mieszkańcy Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego, miast Kotliny Kłodzkiej, nie mogą korzystać z połączeń kolejowych. Do rozkładów kolejowych wracają po 18 latach, już 5 września, choć póki co w formie autobusowej komunikacji zastępczej.

Dolny Śląsk słynie z najgęściej rozbudowanej sieci kolejowej w całej Polsce. Jednak nawet tutaj pod koniec lat 90. doszło do likwidacji połączeń regionalnych, które w tamtym czasie były jedynym środkiem transportu wielu Dolnoślązaków. Z racji turystycznych walorów i sporego ruchu, połączenia z Kłodzka do Stronia Śląskiego przez Lądek-Zdrój były utrzymywane dość długo. Niestety, i one zniknęły z kolejowej mapy Polski w 2004 roku. Teraz, po 18 latach przerwy połączenie do Stronia Śląskiego zostanie reaktywowane w zmienionej formie.

Jesteśmy przed rewitalizacją linii i powrotem na nie pociągów Kolei Dolnośląskich. Ale jeszcze wcześniej chcemy ułatwić komunikację w tym rejonie tam, gdzie jest to możliwe - autobusami „za pociąg”. Docelowo, po ponownym przystosowaniu torów do przewozu pasażerów, mieszkańcy przesiądą się z autobusów do pociągów – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Reklama

Więcej korzyści

Co oznacza takie rozwiązanie dla mieszkańców? Po pierwsze - na Dworcu Głównym we Wrocławiu oraz każdej innej stacji w Polsce, będzie można nabyć bilet kolejowy do Lądka-Zdroju czy Stronia Śląskiego i na tym samym bilecie na stacji Kłodzko Główne przesiąść się do autobusu. Podobnie będzie podróżując w przeciwnym kierunku. Po drugie - rozkład jazdy autobusów będzie dostosowany w taki sposób, by podróżni mogli komfortowo kontynuować podróż pociągiem po Dolnym Śląsku.

Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie trafią do rozkładów jazdy już 5 września. W ten sposób kolejowa mapa Dolnego Śląska zyska nowe trasy, wcześniej przez lata niedostępne dla podróżnych. W tym roku połączenia kolejowe wrócą także do Chocianowa, i w ten sam sposób planujemy ponownie włączyć do sieci wiele miejscowości, które w minionych latach traciły dostęp do kolei. Reaktywując te połączenia, chcemy walczyć z wykluczeniem transportowym w regionie – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za kolej w regionie.

Reklama

Połączenia w relacji Kłodzko Główne – Stronie Śląskie przez Kłodzko Miasto, Krosnowice Kłodzkie, Żelazno, Ołdrzychowice Kłodzkie, Trzebieszowice, Radochów, Lądek-Zdrój i Lądek Stójków będzie realizowane od 5 września. Całość 35-kilometrowej trasy ma być pokonywana przez autobusy niskopodłogowe w niecałą godzinę.

Turystyczne perły Kotliny Kłodzkiej

Ruch do miejscowości Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie to nie tylko dobra informacja dla mieszkańców tych terenów, ale także dla wszystkich Dolnoślązaków i turystów odwiedzających województwo. Lądek-Zdrój to znana miejscowość zdrojowa, z zabytkową starówką i pięknymi parkami. Stronie Śląskie otoczone jest natomiast wieloma trasami górskimi, popularnymi zarówno w lecie, jak i w zimie – w szczególności wśród narciarzy.

Reklama

Widzimy, jak połączenia kolejowe wpływają na rozwój miejscowości Kotliny Kłodzkiej, gdzie wielu turystów dociera Kolejami Dolnośląskimi do Kudowy czy Polanicy-Zdroju. Chcemy, by Dolnoślązacy mieli realny wybór, a oferta transportu publicznego była na tyle dobra, by stawiali właśnie na kolej. Dla Kotliny Kłodzkiej turystyka to jedna z największych gałęzi gospodarki, ale nadal mamy tutaj ogromny potencjał, który chcemy wspólnie z lokalną społecznością i tutejszymi samorządowcami rozwijać – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za turystykę.

Przetarg na przewóz pasażerów wygrała Firma Handlowo-Usługowa Mariusz Franków. Łączna wartość zamówienia to ok. 600 tys. zł. Umowa obowiązuje do końca 2022 roku, z możliwością jej dalszego przedłużenia.

Reklama


 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo 24wroclaw.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości