Reklama

Nieudane referendum w Wińsku

19/06/2017 12:05

Niedzielne (18 czerwca) referendum ws. odwołania wójta gminy Wińsko jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji

Jak przekazała przewodnicząca Gminnej Komisji Referendalnej Paulina Rudnicka, frekwencja w referendum wyniosła 19,45 proc. "Oddano 1309 głosów ważnych; za odwołaniem wójt zagłosowało 1249 osób" - poinformowała. Dodała, że z powodu zbyt niskiej frekwencji referendum jest nieważne.


Aby referendum było skuteczne musiało wziąć w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich wójta w 2014 r. Krysowata-Zielnica została wówczas wybrana w drugiej turze. W głosowaniu wzięły udział 3093 osoby z 7031 uprawnionych. Do uzyskania ważności referendum potrzebny więc był udział co najmniej 1856 osób.

Reklama

Referendum zainicjowała grupa 30 mieszkańców gminy Wińsko, w tym kilku obecnych i były radnych gminnych. Zarzucają oni wójt m.in. "brak współpracy z Radą Gminy Wińsko w zakresie rozwoju gminy", "wydatkowanie środków publicznych w sposób mało transparentny", "autokratyczny styl zarządzania", "angażowania gminy w nowe postępowanie i zobowiązania dotyczące bioelektrowni bez konsultacji z mieszkańcami i radnymi" czy "promowanie nieuzasadnionych ekonomicznie inwestycji, które prowadzą do zadłużenia gminy".


Reklama

Nie udało się skontaktować z wójt gminy Wińsko. W wywiadzie udzielonym jednej z lokalnych gazet, który został zamieszczony na stronie Urzędu Gminy Wińsko, Krysowata-Zielnica odpiera zarzuty inicjatorów referendum.


Wójt zapewnia w nim m.in., że dobrze zarządza gminą. "Dobrze nam idzie. Za dobrze. Dlatego próbują nie dać mi dokończyć kadencji" - mówiła w wywiadzie Krysowata-Zielnica. Odpierając zarzut "promowania nieuzasadnionych ekonomicznie inwestycji" podkreśliła, że gmina nie zaciąga nowych kredytów. "Nasze długi (po poprzednikach) są coraz mniejsze (...) Walczę o środki zewnętrzne na zalew, na boiska, na świetlice, wodociągi i kanalizację, na usuwanie azbestu, na remonty mieszkań komunalnych, dróg, na utworzenie żłobków, domu seniora" - twierdzi w wywiadzie wójt.

Reklama

PAP

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo 24wroclaw.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości