Reklama

Gaudeamus Igitur - już jutro początek akademickiego roku szkolnego we Wrocławiu

Redaktorzy
30/09/2024 20:22

Jutro czyli 1 października Wrocław znowu zatętni studenckim życiem. 106 tysięcy studentek i studentów studiów dziennych, zaocznych i podyplomowych rozpocznie rok akademicki na wrocławskich uczelniach – zarówno tych publicznych jak i niepublicznych. Z tej okazji, jak co roku, na Rynku będzie można usłyszeć pieśń Gaudeamus igitur w wykonaniu połączonych chórów akademickich Wrocławia.

Gaudeamus igitur (z łac. radujmy się więc) to studencka pieśń hymniczna, śpiewana obecnie w czasie uroczystości akademickich. Powstała w XIII lub XIV stuleciu, w środowisku uniwersytetu w Heidelbergu lub Sorbony, pierwotnie wykonywana prawdopodobnie podczas nieoficjalnych spotkań studenckich. Do popularyzacji pieśni przyczynił się Johannes Brahms, który wykorzystał ten motyw muzyczny na końcu Uroczystej Uwertury Akademickiej (Akademische Festouvertüre c-moll op. 80). Utwór ten powstał w podziękowaniu dla Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego, z rąk którego w 1879 roku kompozytor otrzymał doktorat honoris causa.


Wspólne wykonanie Gaudeamus igitur przez akademickie chóry Wrocławia w dniu Uroczystej Inauguracji Środowiskowej Roku Akademickiego to już wieloletnia tradycja. Corocznie we Wrocławskim Rynku gromadzi się kilkudziesięciu wykonawców. W tym roku udział zapowiedziało niemal 200 osób.

Reklama


Gaudeamus na wrocławskim rynku pod ratuszem studenci zaśpiewają około 17:00

Wcześniej odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego w Aula Leopoldina. Tam wręczymy między innymi Wrocławską Nagrodę Naukową, a studentów we Wrocławiu przywita wiceprezydent Renata Granowska. Z kolei wykład inauguracyjny  pt. „Znaczenie aktywności ruchowej w rozwoju człowieka i jej rola w edukacji" wygłosi były rektor AWF prof. dra hab. Andrzej Rokita pt. „Znaczenie aktywności ruchowej w rozwoju człowieka i jej rola w edukacji"


Inaugurację uświetni występ Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.
Po uroczystości w Auli Leopoldina utworzony zostanie reprezentacyjny orszak, który wyruszy spod Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1) i przejdzie do Rynku pod pomnik hr. Aleksandra Fredry, gdzie wykonana zostanie pieśń Gaudeamus igitur. W tym roku połączonymi chórami zadyryguje Magdalena Wojtas – dyrygentka Chóru Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Reklama

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to nie będzie koniec atrakcji artystycznych i usłyszymy jeszcze muzyczną niespodziankę.
Wstęp na wydarzenia w ramach rozpoczęcia roku akademickiego we Wrocławiu 1 października jest wolny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.


 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo 24wroclaw.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości