REKLAMA:
Pomoc Drogowa 24h - Wroc�aw i okolice
Wiadomości

Wieczór z historią

Od 19-06-2017 : 12:00

21 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu (pl. T. Kościuszki 10) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory z Historią”, organizowane przez Oddział IPN we Wrocławiu. Gościem czerwcowego spotkania będzie prof. Borys Sokołow, który wygłosi wykład „Historia XX wieku a polityka historyczna współczesnej Rosji”.
foto:

Borys Sokołow (ur. 1957) - rosyjski historyk i literaturoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, członek rosyjskiego Pen Clubu. Do września 2008 roku szef Katedry Antropologii Społecznej na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Społecznym (zwolniony po skrytykowaniu w mediach ataku Putina na Gruzję). Obecnie niezależny historyk i publicysta. Autor setek artykułów i ponad 60 książek z dziedziny historii Rosji i ZSRS oraz literatury, m.in. encyklopedii tematycznych: Bułhakow i Gogol; Tajemnice Mistrza i Małgorzaty, Tajemnice rosyjskich pisarzy; biografii Bułhakowa, Rokosowskiego, Tuchaczewskiego, Wrangla, Żukowa, Berii i Stalina; serii historycznej pt. Tajemnice Drugiej Wojny Światowej, w której ukazały się: Wojna Fińska, Wywiad, Okupacja, Wielka Wojna Ojczyźniana.

Książki Sokołowa opublikowano w Estonii, Łotwie, Polsce, Japonii, Wielkiej Brytanii i na Litwie. W Rosji pisarstwo historyczne Autora budzi wiele emocji i kontrowersji. Szczególnie niechętnie odbierane jest przez zwolenników „tradycyjnego”, czy też neosowieckiego schematu oceniania miejsca ZSRS w dziejach najnowszych. Sokołow z upodobaniem i znajomością tematu rozprawia się z mitami sowieckiej historiografii, a zwłaszcza z problematyką wkładu ZSRS w zwycięstwo nad nazizmem. Głośna stała się jego próba uściślenia wielkości strat ludzkich Związku Sowieckiego w drugie wojnie światowej.


źródło opisu: Wingert, 2013


„Wieczory z Historią” to organizowane raz w miesiącu wykłady otwarte. Miejscem spotkań jest stylowe wnętrze Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, przy placu Tadeusza Kościuszki 10. Klub zajmuje się propagowaniem muzyki dawnej i współczesnej oraz upowszechnianiem literatury. Organizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu wykłady odbywają się raz w miesiącu, zwykle o godz. 18.00. 

| 273 |

KOMENTARZE

Nick:
Treść:
Wpisz wynik działania
( 8 + 3 ):
do góry